David Sventek

David Sventek

ředitel odboru řízení operačních programů MMR ČR

Jakápak je to budoucnost 2020? Vždyť je to pozítří. Co byste tak chtěli za tu chvíli v našem kraji změnit? Co byste chtěli za šest let stihnout? Šest let, šest křížků na tisícileté cestě. To je přece nic ve vývoji města či kraje.

Za šest let jablíčka neuzrají, ale každý den je správný čas zasadit jabloň.

Možná za šest let jablíčka neuzrají, ale každý den je správný čas zasadit jabloň. Nebo několik. A přidat i hrušky, švestky a vlašské ořechy. Aby mohly jednou děti sklízet.

Snad jsem se v úvodu nedopustil příliš odvážných metafor. Zkušenost z veřejného sektoru mne naučila, že velké věci potřebují čas, než začnou nést své ovoce. Otálet se sázením a zaséváním však nemůžeme, v našem kraji obzvlášť.

Když se podíváme do statistik, jak si dnes stojí Moravskoslezský kraj ve srovnání s jinými kraji, tak nijak zvlášť lichotivě. Z kraje odcházejí lidé, populace kraje stárne, nezaměstnanost je vysoká. Podnikaví moc nejsme, ekonomickou hodnotu tvoříme rukama a stroji a méně hlavami a nápady. Vzdělanostní struktura rovněž není ideální. A do toho všeho se nám tu občas špatně dýchá.

Všechno ale není šedivé a černé. V širším statistickém srovnání patří náš kraj k místům, kde se žije nadprůměrně dobře. Navíc si myslím, že my, obyvatelé kraje, to nevidíme tak černě, jak to vyprávějí média. Věřím, že v našem kraji hodně lidí žije rádo a nikdy by se nestěhovalo jinam. Patřím mezi ně.

To uchlácholení v předchozím odstavci však není myšleno tak, že máme založit ruce v klíně.

Sním o tom, že náš kraj bude vzdělanější, podnikavější a čistější. Že naše školy budou patřit k těm nejlepším v Česku a Evropě, že budeme umět se světem mluvit anglicky, že náš technický um bude znám a my jej budeme dále rozvíjet už od školek. Sním o tom, že ekonomika pulzuje nápady, inovacemi, vývojem a úspěšnými obchody, že se nám daří napojovat na světový trh. Že je v kraji dost příležitostí pro zajímavou práci. A třetí sen, ten o čistějším prostředí, je takový, že se v zimě nebojím zhluboka se nadechnout a nekontroluji na mobilu smogovou situaci.

Nejlepší způsob jak předpovědět budoucnost je stvořit ji.

Snílek, řekne asi ten, co dočetl až zde. Nestydím se za to a možná naivně věřím, že nás je takových hodně. Lidí, co nezištně přispívají tomu, v co věří, na čem jim záleží.

Takový Moravskoslezský kraj bych si přál. Kraj plný aktivních lidí, kteří vědí, kde jsou doma, a mají své „doma“ rádi. Když budeme mít v našem kraji dost toho největšího kapitálu – schopných, slušných a iniciativních lidí, všechno ostatní už půjde snadněji.

Evropské fondy, téma, kterému se již řadu let věnuji, nám v kraji mohou být dobře nápomocny. Prostředky budou směřovat také do vzdělávání, podpory podnikavosti a podnikání, do čistějšího životního prostředí. Pokud bude náš kraj jen průměrně úspěšný, může v následujících 10 letech získat z evropských fondů přes 60 miliard korun. Vymlouvat se na to, že nemáme na svůj rozvoj prostředky, je tedy liché.

Cesta vede přes naši vlastní aktivitu, zájem a nápady. Dobré záměry a projekty si jako magnet najdou příznivce a prostředky. Takže se všichni zasněme, pak pojďme své sny naplňovat. Hodně štěstí, máme to ve vlastních rukách. Na žádné jiné bych nespoléhal!

David Sventek