Jan Světlík

Jan Světlík

generální ředitel VÍTKOVICE HOLDING

Ostrava vstoupila do roku 2020 jako moderní město s moderní infrastrukturou, ve kterém žije více než 300 tisíc šťastných a spokojených obyvatel, kteří mají svou práci a své koníčky.

Úsměv na tváři obyvatel jasně říká „Ostrava žije!!!“

Je to město s ekologickou dopravou, kde 70 % všech automobilů jezdí na CNG. Je vyřešen letitý konflikt mezi průmyslem a obyvateli města a to tak, že obyvatelé jsou hrdí na to, že mohou pracovat v moderních strojírenských a hutních společnostech, které exportují do celého světa. Ostrava je přirozeným centrem českého strojírenství, které investice posunuly k hi-tech produktům.

Největším lákadlem města je jeho centrum, které tvoří Dolní oblast Vítkovice propojená s Karolinou a nábřežím řeky Ostravice. Centru města vévodí druhý přirozený kampus - Černá Louka, který se nesoustředí jen na vzdělávání, jak tomu je v Dolní oblasti Vítkovice, ale více se zabývá infrastrukturou a službami pro Moravskoslezský kraj. Vzdělávací kampus v Dolní oblasti Vítkovice překročil hranici dva miliony návštěvníků a blíží se ke třem milionům příchozích, což je parametr nejstaršího science centra Cité des Sciences et de l'Industrie v Paříži.

Ostrava je prestižním místem nejen pro studenty z celé České republiky, ale také ze Slovenska, Polska, Maďarska, Pobaltských zemí a paradoxně i Německa. Velmi dobře funguje železniční uzel Praha – Košice a Vídeň – Varšava, který se protíná právě v Ostravě. Do města a z města vedou kvalitní komunikace, letecké spojení funguje prakticky s celou Evropou.

Jako město ležící na severo-jižní a východo-západní spojnici Evropy je Ostrava přirozeným příjemcem multikulturních vlivů, které akceptuje v umění i společenské atmosféře. Díky tomu se tu dobře žije a metropole je známá v celé Evropě svými skvělými koncerty, festivalem Colours of Ostrava, industriální architekturou a golfem. Sportu vévodí i špičková atletika či fotbal. FC Baník hraje ligu mistrů. Ostravské juniorky vítězí na golfových turnajích.

Lidé už nevysedávají u televize zavření v bytě, naopak: většinu svého volného času tráví ve městě plném kulturních a vzdělávacích událostí, sportovních možností a zábavy.

Ostrava má největší nárůst turistů v celé Evropě. Nejvyhlášenějším místem k bydlení je Moravská Ostrava, která využívá svého nábřeží ke stavbě luxusního bydlení. Velmi prestižní je také bydlení, které vzniklo po vystěhování univerzit z centra města. Rezidenční bydlení v Moravské Ostravě je velmi žádané a způsobuje velký rozvoj maloobchodu a restauračních zařízení v celém centru. Podnikání ve službách je lukrativní a služby na úrovni.

Lidé už nevysedávají u televize zavření v bytě, naopak: většinu svého volného času tráví ve městě plném kulturních a vzdělávacích událostí, sportovních možností a zábavy. Úsměv na tváři obyvatel jasně říká „Ostrava žije!!!“

Večer po 22. hodině sedíme na zahrádce restaurace a říkáme si, že od doby, co jsme se v roce 2014 dohodli, stačilo šest let k realizaci vize Ostravy 2020!!!

Jan Světlík